Metody antykoncepcji – sprawdź

Antykoncepcja zwykle kojarzona jest tylko z prezerwatywami i pigułkami. Przekłada się to także na liczby – prawie 70% osób stosujących jakąś formę zabezpieczenia przed niechcianą ciążą wybiera jeden z wspomnianych środków (z przewaga tego pierwszego). A co z pozostałymi metodami? Co warto o nich wiedzieć?

Najpopularniejsze formy antykoncepcji są proste i tanie, jednak nie są to środki doskonałe. Skuteczność pigułek antykoncepcyjnych w dużej mierze zależy od dobrej pamięci kobiety. W przypadku prezerwatyw, mechaniczna bariera między partnerami często jest głównym powodem potrzeby szukania innych środków. Co więcej, w przypadku „gumek” niektóre pary są skazane na żele nawilżające i lubrykanty, gdyż tylko w taki sposób mogą zadbać o właściwe nawilżenie w czasie stosunku.

 Należy jednak pamiętać, że prezerwatywy to jedyna forma antykoncepcji chroniąca przed chorobami przenoszonymi płciowo!

Wybór formy antykoncepcji jest trudniejszy, niż może się to wydawać. Może okazać się, że istnieją lepsze i wygodniejsze sposoby, które okażą się bardziej właściwe dla Twoich preferencji i stylu życia. Właśnie dlatego warto zapoznać się z pozostałymi metodami.

Implant antykoncepcyjny

To mały, elastyczny pręcik wszczepiony pod skórą w ramienia kobiety, który uwalnia formę progesteronu. Hormon ten zapobiega zapłodnieniu poprzez powstrzymanie jajników przed uwolnieniem jajeczka i zagęszczenie śluzu szyjkowego, co utrudniając plemnikom poruszanie się. Aplikacja implantu wymaga szybkiego i bezbolesnego (pod znieczuleniem miejscowym) zabiegu. Po trzech latach należy go wymienić.

Wkładka wewnątrzmaciczna

Niewielkie urządzenie o kształcie litery T jest zakładane wewnątrz macicy kobiety. Implant najczęściej wykonany jest z plastiku i miedzi oraz zawiera składniki, które stopniowo uwalniane do ciała kobiety zapobiegają ciąży. Aplikacja wymaga wizyty u specjalisty, jednak metoda ta, zapewnia ochronę przed ciążą na od 3 do 10 lat. Uważa się, że to najpewniejsza forma antykoncepcji, zapewniająca 99% skuteczności.

Zastrzyk antykoncepcyjny

Zastrzyki te, także opierają swoje działanie na progestanie – czyli syntetycznej formie progesteronu. Środek aplikowany jest w pośladek lub w górną część ramienia kobiety. Przez następne 3 miesiącem hormon uwalniania się do krwiobiegu i zapobiega ciąży. Wadą tej metody jest to, że w niektórych przypadkach może dojść do zakłóceń miesiączki i nieregularnych krwawień.

Diafragma

Miękka, silikonowa membrana w kształcie kopuły jest umieszczana wewnątrz pochwy, w celu zatrzymania plemników przed dostaniem się do macicy. Taka właściwość tworzy fizyczną barierę dla spermy podobnie jak prezerwatywa. Bardzo często produkty tego typu zawierają środki plemnikobójcze. Diafragma może być używana wiele razy. Jeśli wystarczająco dobrze się o nią dba, będzie trwała nawet przez dwa lata. Membrana musi znaleźć się na swoim miejscu już przynajmniej sześć godzin przed planowanym stosunkiem. Po kolejnych sześciu godzinach (nie dłużej niż przez dobę) należy ją wyjąć i prawidłowo wyczyścić. Największą wadą tej metody jest to, że założenie diafragmy i jej prawidłowe używanie może wymagać pewnej wprawy

1 / 5. Ocen: 1

Seks filmy

Back to top button